Bir Bayramdır Ramazan’ın on altıncı gün konuğu Ömer Said Güler ile Enbiyâ Sûresi etrafında Kur’an kıssalarının ‘klasik’ mahiyetine dair sohbet edildi.

Kurra Hafız Fatih Güneş tarafından program başında Enbiyâ sûresinden 1-10. ayetler tilavet edildi.

Enler köşesinde Kayseri’den dış ticaret uzmanı Nurullah Serbest bizlerleydi.

Günün duasında temamız ise Hz. Süleyman (as)’dı.

Günün hadis-i şerifi…

Câbir (radıyallâhu anh) anlatıyor… Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) namaza başlarken tekbir getirir, sonra (bazan) şunu okurdu: “İnne salâtî ve nüsükî ve mahyâye ve memâtî lillâhi Rabbi’l-âlemîn. Lâ şerîke lehu ve bi-zâlike ümirtü ve ene evvelü’l-müslimîn. Allahümme’hdinî li-ahseni’l a’mâli ve ahseni’l-ahlâk. Lâ yehdî li-ahsenihâ illâ ente. Ve kınî seyyie’l-a’mâl ve seyyie’l-ahlâk. Lâ yakî seyyiehâ illâ ente. (Namazım, ibâdetim, hayatım ve ölümüm âlemlerin şeriksiz Rabbi Allah içindir. Ben bununla emrolundum. Ben bu emre teslim olanların ilkiyim. Ey Allahım! Beni amellerin ve ahlâkın en iyisine sevket. Bunların en iyisine Senden başka sevkeden yoktur. Beni kötü amellerden ve kötü ahlâktan koru, Bunların kötülerinden ancak Sen korursun.)”

(Nesâî, İftitâh 16)

أَخْبَرَنَا عَمْرُو بْنُ عُثْمَانَ بْنِ سَعِيدٍ قَالَ حَدَّثَنَا شُرَيْحُ بْنُ يَزِيدَ الْحَضْرَمِىُّ قَالَ أَخْبَرَنِى شُعَيْبُ بْنُ أَبِى حَمْزَةَ قَالَ أَخْبَرَنِى مُحَمَّدُ بْنُ الْمُنْكَدِرِ عَنْ جَابِرِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ قَالَ كَانَ النَّبِىُّ صلى الله عليه وسلم إِذَا اسْتَفْتَحَ الصَّلاَةَ كَبَّرَ ثُمَّ قَالَ « إِنَّ صَلاَتِى وَنُسُكِى وَمَحْيَاىَ وَمَمَاتِى لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ لاَ شَرِيكَ لَهُ وَبِذَلِكَ أُمِرْتُ وَأَنَا مِنَ الْمُسْلِمِينَ اللَّهُمَّ اهْدِنِى لأَحْسَنِ الأَعْمَالِ وَأَحْسَنِ الأَخْلاَقِ لاَ يَهْدِى لأَحْسَنِهَا إِلاَّ أَنْتَ وَقِنِى سَيِّئَ الأَعْمَالِ وَسَيِّئَ الأَخْلاَقِ لاَ يَقِى سَيِّئَهَا إِلاَّ أَنْتَ » .

28 Nisan 2021 Çarşamba

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin