İntibak 2021 (Üniversite)

0
854

2021-2022 eğitim döneminde, derneğimizden burs alacak olan talebelere yönelik her sene olduğu gibi bu yıl da intibak programı gerçekleştirildi. Farklı memleket ve bölgelerden gelerek, farklı üniversite ve bölümlerde eğitim hayatını devam ettirecek olan talebe kardeşlerimiz için kaynaşma ve tanışmaya vesile olan bir program oldu.

Programda öncelikle bazı bilgilendirmeleri içeren sunumlar takdim edildi. Bunlar, Şekercihan Derneği hakkında genel bilgilendirme, eğitim hayatının daha verimli nasıl değerlendirilebileceği, okuma alışkanlığı kazanmanın önemi, talebe hizmetleri vb.

Sunumlardan sonra İstanbul Nur Menzilleri diye isimlendirdiğimiz Üstad Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin hatıralarının olduğu mekânlar ziyaret edilerek, Üstad Bediüzzaman hazretlerinin İstanbul hayatına genel bir bakış yapılmış oldu. Bu çerçevede tarihi Şekerci Han, Eyüpsultan Camii ve Eyüpsultan’da tefekkür için çıktığı tepe ziyaret edilerek mekânlar hakkında Risale-i Nur’da geçen bölümler okunarak kitap merkezli bir bilgilendirme ve kitaba yönlendirme yapılmış oldu.

Eyüp kabristanında meftun Nur talebelerinin de kabirleri ziyaret edilerek onların hizmetleri ve hatıralarından bazı kesitler aktarılarak genç kardeşlerin hizmet hayatlarında kendilerine rol model seçmelerine yardımcı olunmaya çalışıldı. Akabinde dua ve Fatihalarla ziyaret tamamlandı.

Program rahmetle başlamıştı, rahmetle sona ermişti. Yağmurlu bir havada okuduk, keşfettik, tanıştık, kaynaştık, yemek, çay ve muhabbetle bir programın sonuna gelirken, yeni başlayacak olan programların başlangıcı gerçekleştirilmiş oluyordu.

2021-2022 eğitim döneminde eğitim hayatına başlayıp, eğitim hayatı boyunca bizimle olacak kardeşlerimize başarılı bir eğitim hayatı diliyoruz ve hayırlı olsun diyoruz.

İstanbul’un Eyüpsultan kabristanının dereye bakan yüksek bir yerinde oturuyordum. İstanbul etrafındaki âfâka baktım. Birden, bakıyorum, benim hususî dünyam vefat ediyor, bazı cihette ruh çekiliyor gibi bir hâlet-i hayaliye bana geldi. Dedim “Acaba bu kabristanın mezar taşlarındaki yazıları mıdır ki, bana böyle hayal veriyor?” diye nazarımı çektim. Uzağa değil, o kabristana baktım. Kalbime ihtar edildi ki:

Bu senin etrafındaki kabristanın, yüz İstanbul, içinde vardır. Çünkü yüz defa İstanbul buraya boşalmış. Bütün İstanbul’un halkını buraya boşaltan bir Hâkim-i Kadîrin hükmünden kurtulup müstesna kalamazsın; sen de gideceksin.

Ben kabristandan çıkıp, bu dehşetli hayal ile Sultan Eyüp Camiinin mahfelindeki küçük bir odaya, çok defa girdiğim gibi, bu defa da girdim. Düşündüm ki, ben üç cihette misafirim. Bu menzilcikte misafir olduğum gibi, İstanbul’da da misafirim, dünyada da misafirim. Misafir, yolunu düşünmeli. Nasıl ki bu odadan çıkacağım, birgün de İstanbul’dan da çıkacağım, diğer birgün de dünyadan çıkacağım.

Lem’alar, Yirmi Altıncı Lem’a Onuncu Reca

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin