İstanbul’un fethinin 563. yıldönümü nedeniyle Şekercihan Derneği olarak 15 Mayıs’ta İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlediğimiz program yoğun katılımla gerçekleşti. Salonunun taştığı coşkulu program, Dünya Kuran-ı Kerim Okuma Birincisi Hafız Tayfur SÖNMEZ’in okuduğu Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Fetih programında, konuşmacıların “İttihad-ı İslam, Fetih ve Ayasofya” konulu konuşmalarının yanı sıra, şiir ve ilahi dinletileri de yer aldı. Katılamayanlar için program canlı yayın ile internet ve TV kanalları aracılığıyla yayınlandı.

Devlet erkanından ve özel kuruluşlardan yetkililerin katıldığı Fetih Programına bir çok önemli isim de iştirak etti.  İttihad-ı İslam (İslam birliği), Fetih ve Ayasofya konulu çalışmalarıyla dikkat çeken Türkiye’nin önde gelen STK’larının da katıldığı programın sonunda bu kuruluşlara plaket takdimi yapıldı.

Büyük İslam alimi Bediüzzaman Said Nursi’nin “Bu zamanın en büyük farz vazifesi ittihad-ı İslâm’dır” ifadesi ışığında yürütülen programın açılış konuşması, Doç. Dr. Hüseyin ÖZDEMİR ve Prof. Dr. Ruhi YAVUZ tarafından yapıldı. Akabinde konuşmacılardan SDÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İshak ÖZGEL, “Risale-i Nur’da İttihad-ı İslam” konusunu ve Edebiyatçı yazar İslam YAŞAR ise “Fetih ve Ayasofya” konusunu ele aldı. Mesut KÖSEOĞLU’nun şiir, Mesut YAVAŞ’ın ilahi dinletisi de salondaki coşkunluğu artırdı. Duygu yüklü anlar zaman zaman gözyaşlarına neden oldu.

Çocuklar için hazırlanan özel platformda, oyunlar ve etkinlikler ile çocuklar eğlenceli zamanlar geçirdi. İstanbul’un fethinin yıl dönümündeki büyük buluşma, çocukların da gönlünü fethetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin